ورود

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

www.ramchah.ir

33 راه برای ایجاد خشوع در نماز

رای دهی:  / 6
ضعیفعالی 

 

بر عواملی که موجب جلب خشوع و یا تقویت آن می شود حریص باشیم .

1 ـ آماده شدن برای نماز :  و این امر با تکرار اذان همراه موذن و خواندن دعای ثابت شده بعد از اذان و دعا در بین اذان و اقامه ، خوب وضوء گرفتن و خواندن اذکار قبل و بعد از وضوء  ، اهمیت دادن به مسواک ، پوشیدن لباس تمیز و زیبا ، زود و آرام رفتن به مسجد و

منتظر اقامه نماز شدن ، منظم و راست بودن صف نماز همه اینها مقدمه ای برای نماز باخشوع می باشد .

2 ـ آرام نماز خواندن : پیامبر از حرکتی به حرکت دیگر منتقل نمی شدند  مگر اینکه تمام استخوانهایش به جای خودش بر می گشت .

3 ـ مرگ را در نماز بیاد آوردن : رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرمایند ( در نماز مرگ را بیاد آورید سزاوار تر است که نمازش بهتر باشد و انسان طوری نماز بخواند که بعد از این نمی تواند نماز دیگری را بخواند. )

4- فکر نمودن درباره آیات و اذکاری که می خوانیم : و این تفکر بوجود نمی آید مگر با پی بردن به معانی قرآن و احیاناً باعث جاری شدن اشک می شود . در آیه 73 سوره فرقان آمده {وَالَّذِينَ إِذَا ذُكِّرُوا بِآيَاتِ رَبِّهِمْ لَمْ يَخِرُّوا عَلَيْهَا صُمّاً وَعُمْيَاناً } ( و کسانیند که هنگامی که بوسیله قرآن پند داده شدند همانند کران و نابینایان بدان نمی پردازند و گوش نمی دهند)

هنگام قرائت آیات رحمت از الله طلب رحمت کنیم و هنگام آیات عذاب به الله پناه ببریم که این خود موجب تقویت خشوع در نماز می شود .

همچنین آمین گفتن بعد از سوره فاتحه که در آن اجر بزرگی وجود دارد همانطور که رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرمایند : ( هنگامیکه امام آمین گفت شما هم آمین بگوئید ، هرکس آمین او با آمین ملائکه همراه شود گناهان قبل که داشته آمرزیده می شود ) بروایت امام بخاری . و همچنین بعد از سمع الله لمن حمده ، در جواب امام بگوئیم : ربنا و لک الحمد ـ اجر زیادی دارد .

5- قرائت شمرده شمرده داشته باشیم : زيرا باعث مي شود بهتر آن را بفهميم و پیامبر نیز قرآن را چنین     می خواندند .

6- قرآن را با صدای زیبا و خوب خواندن :  الله تعالی در آیه 4 مزمل می فرمایند { و رتل القرآن ترتیلا} و رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرمایند : ( قرآن را با صدای خود زینت دهید همانا صدای زیبا به زیبایی قرآن می افزاید) بروایت حاکم .

7- بدانیم که الله تعالی در نماز به ما جواب می دهد : همانطور که الله در حدیث قدسی می فرمایند : ( نماز را بین خود و بنده ام تقسیم نموده ام و برای بنده ام است آنچه که بخواهد هرگاه گفت : الحمد لله رب العالمین ، الله می فرماید : بنده ام مرا ستایش نمود . هرگاه گفت : الرحمن الرحیم ، الله می فرماید : بنده ام ثنای مرا گفت . و هرگاه گفت : مالک یوم االدین ، الله می فرماید : بنده ام مرا تمجید نمود . و هرگاه گفت : ایاک نعبد و ایاک نستعین ، الله می فرماید :  این بین من و بنده ام است و برای بنده ام است هر چه بخواهد . و هرگاه گفت : اهدنا الصراط المستقیم ، صراط الذین انعمت علیهم غیر المغضوب علیهم و الضالین ، الله می فرماید : این برای  بنده ام است هر چه طلب نموده) .

8- نزدیک به ستره نماز بخوانیم : از امور مفید برای ایجاد خشوع در نماز ، داشتن ستره است .

فواید نزدیک بودن به ستره : حواس انسان به چیزهای پشت ستره جلب نمی شود سد و مانعی برای عبور شیطان از جلوی نماز است و راه برای عبور مردم آزاد می شود و رسول الله صلی الله علیه و سلم            می فرمایند: ( هرگاه یکی از شما در برابر ستره نماز می خواند به ستره اش نزدیک شود تا شیطان نماز او را قطع نکند ) بروایت ابو داود

9 ـ دست راست را بر روی دست چپ قرار دادن وآنرا بر روی سینه نهادن :  پیامبر دست راست را بر روی دست چپ می نهادند و بر روی سینه قرار می دادند . و حکمت این عمل در آن است که شخص خود را در حالت ملتمسانه  وکوچک احساس می کند و مانع از حرکات اضافی می شود و به خشوع نزدیک است .

10 ـ نگاه کردن به جای سجده : ام المومنین عایشه رضی الله عنها می گویند پیامبر زمانی که نماز می خواندند سرشان بطور خاشعانه پایین  می آوردند و به زمین  نگاه می نمودند و زمانی که برای تشهد می نشستند به انگشتشان که در حال حرکت دادن بود نگاه می کردند چنانچه که این مسئله  از پیامبر به صحت رسیده است .

11 ـ انگشت سبابه را حرکت دادن : پیامبر فرموده اند : ( این برای شیطان سنگین تر از آهن است  ) و به انگشت سبابه خود اشاره نمودند . اشاره با انگشت سبابه انسان را به وحدانیت الله یادآور می شود و این بزرگترین چیزی است که شیطان از آن بدش می آید . از شر شیطان به الله پناه می بریم .

12 ـ متنوع ساختن آیات و اذکار در نماز : با این کار نماز گذار آیات و اذکار جدید استفاده می برد و اینکار از عادت و سنت پیامبر بوده و کامل کننده خشوع در نماز می باشد .

13- سجده نمودن هنگام گذشتن از آیات سجده : الله تعالی در آیه109 سوره اسراء می فرمایند { و یخرون للاذقان یبکون و یزیدهم خشوعا} ( و برچهره ها سجده می کنند و می گریند و بر تواضع آنان می افزاید ) و همچنین در آیه 58 مریم می فرمایند { ... اذا تتلی علیهم آیات الرحمن خروا سجدا و بکیا} ( ، هر زمان که آیات الله مهربان بر آنان تلاوت می شد سجده کنان و گریان به خاک می افتادند ).

 رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرمایند : ( زمانیکه ابن آدم آیه سجده بخواند و سجده نماید شیطان خود را دور می گیرد و گریه میکند و می گوید وای برمن ،  فرزند آدم به سجده امر شد و سجده نمود و بهشت برای اوست ، من به سجده امر شدم و خودداری کردم و آتش برای من است ) . بروایت امام مسلم رحمه الله .

14- اعوذ بالله گفتن و از شر شیطان به الله پناه بردن : شیطان دشمن ماست و از جمله دشمنی هایی که با ما دارد اینست که ، خشوع و خضوع در نماز را از ما بگیرد ، شیطان به منزله راهزنی است که می خواهد مانع و قطع کننده این مسیر شود اما بنده عبادتکار با  استفاده از صبر و اذکار وارد شده از نبی اسلام صلوات الله علیه و السلام از کید و مکر شیطان در امان می ماند .

15- تامل در زندگی گذشتگان نیک ما که در برابر نماز چه حالتی داشته اند : مثلا علی بن ابی طالب رضی الله عنه زمانیکه وقت نماز می رسید می لرزیدند و رنگ رخسارشان تغییر می کرد ، به ایشان گفته شد شما را چه شده است ؟ گفتند : به الله قسم وقت نماز رسیده و قت ادای امانتی  است که الله تعالی به کوهها عرضه نمود اما آنها نتوانستند آن را حمل کنند .

و سعید تنوخی رحمه الله زمانیکه نماز می گذاردند اشکش بر روی محاسن و گونه هایش سرازیر می شد  تا اینکه نماز را به ا تمام میرساندند .

16- شناخت مزایای خشوع در نماز : و از فواید خشوع در این حدیث پیامبر آمده که می فرمایند :  ( شخص مسلمانی که هنگام نمازهای واجب خوب وضوء  بگیرد و در نماز خشوع و رکوع خوبی داشته باشد موجب بخشیده شدن  گناهانش بجز گناهان کبیره او می گردد و در تمام عصور چنین است ) بروایت امام مسلم .

17- پایبند بودن به دعا در حالتهای مختلف نماز خصوصاً در سجده : الله سبحانه و تعالی در آیه 55 اعراف می فرمایند { ادْعُواْ رَبَّكُمْ تَضَرُّعاً وَخُفْيَةً ..} ( پروردگار خود را فروتنانه و پنهانی به کمک بخوانید ) و رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرمایند : ( نزدیکترین مکان بنده با پروردگارش سجده است پس در آنجا زیاد دعا کنید ) رواه مسلم .

18- پایبند بودن به اذکارصحیح وارد شده از پیامبربعد از نماز : این اذکار باعث تثبیت اثر خشوع  در قلب و  بقای برکت نماز می شود .

 

دوما : از بین بردن موانع و مشغولیتهائی که باعث از بین رفتن خشوع یا کمرنگ شدن آن می شود:

19- برطرف نمودن هر چیزی که ذهن انسان را در نماز به خود مشغول می سازد : انس رضی الله عنه از پیامبر روایت می کند : ام المومنین عائشه رضی الله عنها پارچه یا پیراهنی داشتند که طرح دار و رنگ رنگی بود و قسمتی از خانه اش را با آن پوشانیده بودند ، پیامبر به ایشان فرمودند : ) آن پارچه را بردار که طرحهای آن در نماز به چشم من می آید ) بروایت امام بخاری رحمه الله .

20- در لباسی که در آن طرح و نقش و نوشته باشد نماز نخوانیم : ( از عائشه رضی الله عنه روایت است که پیامبر در لباسی که دارای طرح و نوشته هایی بود نماز خواندند ، نوشته ها و طرح لباس ایشان را مشغول کرد و بعد از نماز گفتند این لباسها را به نزد ابی جهم بن حذیفه ببرید و در عوض آن لباس ساده و بدون نقش بیاورید چون این لباس مرا در نماز مشغول ساخت ) . بروایت امام مسلم رحمه الله .

21- زمانیکه غذا آماده است و یا اشتهاء خوردن غذا داشته باشیم نماز را بعد از غذا بخوانیم :  پیامبر  می فرمایند : (با حاضر شدن غذا نمازی وجود ندارد) بروایت امام مسلم رحمه الله .

22 ـ در حالی که ادرار یا مدفوع  داشته باشد نباید نماز خواند : پیامبر می فرمایند ( هرگاه غذا آماده باشد و یا دو چیز نجس فشار آورده باشد ، نمازی وجود ندارد .) بروایت امام مسلم رحمه الله . زیرا در این حالت خشوع در نماز بوجود نمی آید .

23 ـ اگر خواب بر انسان غلبه کند نبایستی در آن حالت نماز خواند : رسول الله صلی الله علیه و سلم          می فرمایند : ( زمانی که خواب بر انسان غلبه می کند باید بخوابد تا اینکه بداند چه می گوید .) بروایت امام بخاری رحمه الله .

24 ـ  پشت سر کسی که حرف می زند و یا خوابیده است نماز نخواند : چون پیامبر نهی فرموده اند : ( پشت سر کسی که خوابیده است یا حرف می زند نماز نخوانید .) چون کسی حرف می زند با حرف زدنش نماز گذار را مشغول می کند و همچنین شخصی که خوابیده ممکن است حرکاتی از او سر بزند که موجب مشغول شدن نمازگذار شود . والله بهتر می داند .

25 ـ  به صاف نمودن سنگ ریزه مشغول نشود : امام بخاری رحمه الله از معیقب رضی الله عنه روایت می کند اینکه پیامبر در مورد مردی که موقع سجده نمودن خاک را صاف می نمود گفتند : ( اگر اینکار       می کنی یکبار کافیست) علت نهی در اینجا بخاطر محافظت بر خشوع نماز است چون زیادی حرکات موجب کم شدن خشوع می گردد . و بهتر است ، اگر محل سجده نیاز به صاف و درست شدن دارد قبل از نماز آنرا صاف و پاک نماید .

26 ـ با بلند خواندن قرآن برای دیگران  ایجاد تشویش نکند  : رسول الله صلی لله علیه وسلم می فرماید: (همانا هر کدام از شما با پروردگارش در مناجات است ، مزاحم همدیگر نشوید و در قرائت  صدای خود را بر همدیگر بالا نبرید یا گفتند در نماز . ) بروایت  ابوداود رحمه الله

27 ـ از چرخ دادن روی خود به اطراف خود داری کند : بخاطر حدیث ابوذر رضی الله عنه روایت می کنند پیامبر گفتند : ( در نماز به استمرار الله مقابل بنده است تا زمانی که بنده روی خود را چرخ ندهد پس زمانی که روی خود را چرخ داد الله از او روی می گرداند ) از رسول الله صلی الله علیه وسلم در مورد گرداندن صورت در نماز سئوال شد فرمودند : ( اختلاسی است که شیطان از نماز بنده اختلاس می کند .) بروایت امام بخاری رحمه الله .

28 ـ نگاه خود را به بالا نبردن : در این مورد نهی شده و وعید سختی از پیامبر در این مورد آمده است

( زمانی که در نماز هستید روی خود را به آسمان نکنید) . بروایت امام احمد رحمه الله

 

تا جایی که به شدت نهی می کنند و می گویند : ( از این کار دست برمی دارید یا اینکه بیناییتان را از دست بدهید .) بروایت امام بخاری رحمه الله .

29 ـ در نماز در جلو خود آب دهن نیاندازد : بدلیل اینکه با خشوع در تناقض است و در برابر الله از ادب بدور می باشد . پیامبر می فرمایند : ( هر گاه شما نماز می خواندید به جلو خود آب دهن نیاندازید چون در حال نماز  الله در برابر شما است ) بروایت امام بخاری رحمه الله .

30 ـ در نماز از خمیازه جلوگیری کردن : پیامبر فرموده اند : ( هرگاه یکی از شما در نماز خمیازه کشید تا جایی که می تواند جلو آنرا بگیرد چون شیطان داخل می شود .) بروایت امام مسلم رحمه الله .

31 ـ دست را بر دو طرف پهلوی خود نگذارد : از ابو هریره رضی الله عنه روایت شده که رسول الله صلی الله علیه و سلم از اینکه دست خود را درنماز بر دوطرف پهلو قرار بدهیم نهی نموده اند.

32 ـ در نماز دهن خود را نپوشاند :  پیامبر از پوشاندن دهن در نماز نهی فرموده اند بروایت ابو داود رحمه الله .

33 ـ از تشبیه نمودن به حیوانات دوری کند : پیامبر از سه چیز در نماز نهی نموده اند : از نوک زدن کلاغ (سریع نماز خواندن)، شکل خوابیدن حیوان درنده ، ( در سجده دو ساعد بر روی زمین  پهن کردن ) ، و عادت کردن به یک جای خاص در مسجد که فضیلتی در آن نباشد مثل شتر که برای خوابیدن ، همیشه به  یک جای خاص عادت می کند و جای خود را تغییر نمی دهد .

 

و این مسایلی بود که ذکر آن میسر شد . بکوشیم اسبابهایی که باعث جلب خشوع در نماز است بدست آوریم  و علتهایی که درنماز مشغولیت ایجاد می کند ، از آن دوری کنیم .

والحمد لله و الصلاة و السلام علی نبینا محمد .

 

محمد صالح المنجد

ترجمه : نواراسلام

دیدگاه‌ها   

 
0 # mohadese 1393-11-05 17:21
نقل قول:
عالی بود
:D
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
 
 
0 # minuman berenergi 1394-02-26 16:04
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz answer back as I'm looking to construct my own blog and would
like to find out where u got this from. thank you
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
 
 
0 # ساره 1395-07-06 13:32
سلام
باتشکر
اما این مطلب بیشتر شبیه ناماز خواندن اهل تسنن هستش!
پیشنماز های ما که اکثرابا دستان آزاد نماز میخوانند!
در آخر هم سلام وصلوات فقط بر پیامبره...
والسلام علی نبینا ابوالقاسم محمد وآله الطاهرین.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
 
 
-1 # ساره 1395-07-06 13:34
اصلاح میکنم: نماز
شبیه نماز خواندن اهل تسنن است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
 
 
0 # Silvia 1396-02-26 04:52
My brother suggested I may like this web site. He was once entirely right.
This publish truly made my day. You can not imagine just
how so much time I had spent for this info! Thank you!
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
 

نوشتن دیدگاه

لطفا در اعلام نظر خود، رعایت ادب را فراموش ننمائید و تنها نظر خود را محدود به موضوع خبر کنید. در صورت عدم رعایت این موارد نظر شما حذف خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدید از سایت

1676708
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
405
556
4239
1634849
17030
22272
1676708

آی‌پی شما: 23.20.29.66
امروز: جمعه، 02 تیر 1396 - ساعت: 18:04:33
محل قرارگیری: Home دیگر عناوین امور دینی مسائل دیگر 33 راه برای ایجاد خشوع در نماز